Lenka 35

5. března 2008 v 18:38 | Lucík |  Příběhy
Lenka Hladká (35) si sáhla skutečně na dno.

Lenka žila do 18 let jako každá jiná dívka v jejím věku. Veselá, společenská, upovídaná. Vystudovala ekonomku, začala pracovat ve firmě, kde se jí líbilo. V podstatě spokojená bytost. Teď ale působí jako zhroucená troska bez života. Z očí jí hledí neskutečné utrpení a bolest. Se slzami vypráví příběh, ze kterého běhá po zádech mráz. Je smutný a pro mnohé z nás nepochopitelný. Ale pravdivý. Je svědectvím lidského nepochopení, lékařské neprofesionality a lidské zášti.
Začalo to nevinně
Stačila jediná nevinná věta Lenčiny kamarádky: "Lenko, nepřibrala jsi? Máš nějak velkej zadek!" Kamarádka netušila a dodnes netuší, jaké drama ta hloupá poznámka odstartovala.
"Sotva kamarádka odešla, běžela jsem k zrcadlu... Po pár minutách mi přišlo, že jsem tlustá celá," vzpomíná Lenka.
Okamžitě začala s dietou. Omezila vše, po čem se přibírá - pečivo, omáčky, tučná jídla, sladké. Nechtěla nic ponechat náhodě, proto si půjčila i knihy o hubnutí. Nutno dodat, že v té době Lenka vážila 68 kg při výšce 180 cm!
První kila byla pryč docela rychle, a Lenka si tak ověřila, že na hubnutí není nic těžkého. Během šesti měsíců zhubla neuvěřitelných 35 kilogramů - a to pouze omezením stravy!
Samozřejmě, že její drastické hubnutí neušlo pozornosti rodiny. Rodiče se snažili Lenku přimět k normálnímu jídlu, ale marně. Každý společný oběd nebo večeři brala Lenka jako utrpení. Rodiče se na ni zlobili, mladší sestry ji nechápaly a nadávaly jí. Lenka ale byla přesvědčená, že jedná správně. Navíc nikdo, ani Lenka tehdy netušila, že existuje nemoc zvaná anorexie.
Až na úplné minimum
"Množství jídla jsem snižovala až na úplné minimum. Přestože jsem měla docela náročnou práci, jedla jsem denně pouze jogurt a jedno jablko. Jenže - zrcadlo mi pořád ukazovalo, že jsem tlustá. Styděla jsem se chodit mezi lidi, protože všichni 'viděli' mou tloušťku a 'lhali' mi, že jsem prý vyzáblá," vysvětluje Lenka. A tak se Lenka postupně začala zbavovat všech svých kamarádů. Ještě horší to bylo doma. Se sestrami se jen hádaly, rodiče z ní byli nešťastní a dokonce i sousedé domlouvali její mamce, ať se s ní nepáře. Všichni ji brali jako rozmazlenou holku... Lenčina postava už pomalu začínala jevit známky podvyživenosti. Jí to ale stále vůbec nedocházelo. Hroutí se zdraví Čeho si ale nemohla nevšimnout, byla prudká změna jejího zdravotního stavu: "Nejvíc mi vadila slabost. Všechno pro mne bylo strašně obtížné zvládnout. Pořád se mi točila hlava, bylo mi špatně. Ještě horší bylo, že jsem nestačila na svou práci. Kdybych neměla jednu hodnou kolegyni, asi by mě vyhodili. Ona mi se vším pomáhala. Ostatní kolegyně ji od toho zrazovaly. Prý že jsem pitomá, tak ať se v tom utopím. Schválně mi nosily zákusky a dělaly mi chutě a vysmívaly se mi. Vždycky jsem musela jít na toalety se vybrečet," vzpomíná Lenka. Jenže nezůstalo jen u nestíhání práce. Lenka začala zapomínat, byla nervózní, třásly se jí ruce...
A stále dolů...
"Co se týče fyzické stránky hubnutí, byla jsem opravdu na dně. Vlasy mi padaly v hrstech, přišla jsem o všechny zuby, kůže po těle mi vyschla, až se mi začala drolit. Bolely mě všechny klouby, cítila jsem každou kost v těle. Někdy jsem měla strach, že se ráno už nepostavím. Nejhorší byly ale nehty. Štítila jsem se pohledu na své ruce. Nejdřív se mi nehty jenom lámaly, byly tenké, později se začaly podivně loupat.
A bylo to ještě horší - časem se mi 'nehtovina' začala jakoby ztrácet. V nehtech se mi vytvořily odporné prohlubně, v nichž se objevovalo živé maso. Bylo to, jako bych se rozkládala zaživa. Styděla jsem se někomu ukázat tu hrůzu," s pláčem líčí Lenka.
... a dolů
Vše bylo stále horší - napětí v práci, šílené hádky s rodiči, kteří Lenku prosili, aby s nimi šla k lékaři. Lenka ale jejich prosby odmítala. Házela jídlem, které jí přinesli, křičela na ně jako smyslů zbavená, proč už jí nedají pokoj, že ona už nikdy jíst nebude. Vzpomíná na opovržlivé pohledy a výčitky sester, na nenávist, která z nich čišela.
"Nejhorší na všem bylo, že já to neviděla jako všichni okolo. Zrcadlo mi stále ukazovalo, jak jsem tlustá! Brečela jsem pokaždé, když jsem se kolem něj mihla," vypráví.
Byla přesvědčená, že jí všichni závidí, jaké úspěchy má se svým hubnutím.
Na nejhlubším dně
Teprve s odstupem času si Lenka uvědomuje, jak asi museli její rodiče trpět, když viděli, jak se jim ztrácí před očima. Tehdy ale Lenka uplakané oči své maminky přehlížela. Byla zahleděná jen do sebe a své 'příšerně tlusté' postavy.
To nejhorší však na Lenku a její rodiče teprve čekalo. Když už se Lenka sama cítila tak slabá, že jí nestačilo několik přestávek na chůzi do práce, když už neměla sílu téměř na nic, rozhodla se, že poslechne rodiče a zajdou s maminkou k obvodní lékařce. Mamince se ulevilo v domnění, že teď už bude jen dobře, že se lékaři o její dceru postarají a že ji nějak přimějí i k tomu, aby začala jíst.
Lékařka nad Lenkou doslova spráskla ruce: "Ani mi nic neříkejte, tohle je úplně typická anorexie. Okamžitě do nemocnice!" Tehdy se poprvé Lenka i její rodina dozvěděly, co to ona anorexie vlastně je.
Lenka byla do nemocnice umístěna opravdu 'za pět minut dvanáct'. Když se dostala Lenka do nemocnice, vážila ubohých 35 kilogramů (při výšce 180 cm). Byla opravdu jen kostra potažená kůží.
V bráně smrti
Pár dní po přijetí v nemocnici Lenka zkolabovala a upadla do kómatu. Pro rodiče toto vyvrcholení dlouhodobého trápení znamenalo zhroucení a později invalidní důchod - tak moc se kvůli Lence trápili. Lenka si své kóma vybavuje dodnes: "Vzpomínám si, že jsem byla jakoby mimo, takový zvláštní, nepopsatelný pocit. Zdálo se mi, že jsou všude kolem plazi a myši. Pak jsem ale zaslechla hlas dědečka, který už je dávno po smrti. Šla jsem za ním, za světlem, které ho obklopovalo.
Po mnoha letech mi najednou bylo nádherně, cítila jsem se tak lehce! Volala jsem na dědečka, že jdu za ním. On mě ale odmítl. Řekl, že ještě nepřišel můj čas, ať se vrátím za našima... Pak jsem uviděla rodiče. Maminku, která seděla u mé postele, strašně plakala a prosila mne, ať neumírám. I tatínek brečel. Pořád volali mé jméno. Chtěla jsem na ně promluvit, říct jim, že žiju, ale nešlo to. Tehdy jsem si uvědomila, jak moc jsem jim ublížila. Uvěřila jsem, že mě mají rádi a že pro ně moc znamenám. Sama sobě jsem slíbila, že se uzdravím. Potom děda i příjemné světlo zmizeli a já se probrala," líčí Lenka svou zkušenost z kómatu.
V rukách odborníků
Pobyt v nemocnici nebyl příjemný. Pro Lenku to prý bylo období plné ponížení a ztráty lidské důstojnosti. Vybavuje si mladého zřízence, který ji převážel na rentgen a ultrazvuk ve stavu, kdy nebyla schopná pohybu ani komunikace. Ležela nahá pod přikrývkou na lehátku. Mladík přikrývku nadzvedl, Lenku si prohlédl a pak prohodil: "No, těbůh, ty vypadáš! V který popelnici tě vyhrabali?!" Nenapadlo ho, že ho Lenka slyší. Z rentgenu ji převezli na psychiatrii. A to byl nejhorší zážitek jejího života. Ležela v síti místo postele. Prý proto, aby mohla volně močit, aniž by obtěžovala personál. Lenka totiž tehdy trpěla samovolným únikem moči a sestrám se nechtělo ji pořád převlékat. Rodiče mockrát prosili lékaře, než ji konečně přemístili ze sítě na lůžko.
První týdny byla Lenka napojena na umělou výživu, kterou jí kromě do žil pouštěli také sondou do žaludku... První jídlo, které měla Lenka po mnoha měsících pozřít, však byly kynuté buchty s kakaem! Lenka čekala něco tekutějšího a lehce stravitelného. Naštěstí byla na pokoji sama, a tak kakao vylila do umyvadla a buchtu rozdrolila, jakože jí část ujedla.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pusate pusate | Web | 30. června 2008 v 14:19 | Reagovat

a kde to má konec?!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama